Özlem Özarı - Özlem Özarı

Özlem Özarı

Özlem Özarı

Tezhip ve Geleneksel Türk Sanatları Sanatçısı

7 Nisan 1970 İzmir doğumlu olan sanatçı, resime olan yeteneğini; İzmir Özel Türk Koleji'nde okuduğu sıralarda seçmeli dersini resim olarak aldığında farketti. Lise eğitimini, Göztepe Anadolu Kız Meslek Lisesi resim bölümünden 1.likle mezun olarak tamamladı. 

Tasarımlarında detaylara verdiği önemi fark eden hocasının teşvikiyle 1989 yılında 9  Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip Tasarım Ana Sanat Dalında eğitimine başladı. 

Tezhip ve Geleneksel Türk Sanatları Sanatçısı


Okulunu 2 yıl süre ile dondurarak  Amerika'nın Tennessee eyaletinde O'more College of Design Üniversitesi'nde Temel Tasarım, Renk Teorisi ve Sanat Tarihi dersleri aldı. Amerika'daki eğitiminin ardından, okulunu tamamlayan sanatçı 1999 yılında sanat yaşamına başladı. 

Sanatçı dekoratif duvar resimleri, hat levhalar ve geleneksel Türk tezhip sanatını günümüze yorumlayıp, altın varak ile yaptığı tasarımlarla, klasik tezhipin ötesinde çağdaş sanat yorumunuda zevkle önümüze seriyor. 

Tezhip ve Geleneksel Türk Sanatları Sanatçısı


Ayrıca sanatçı hobi olarak eski takı parçalarıyla otantik kolye tasarımları yapmaktadır. Takı ile kadının bir bütün olduğuna inanan sanatçının tasarladığı her bir takı sadece bir kere üretilmekte olup eşsizdir. Sanatçının en büyük ideali ise, yurdumuzda ve dünyada geçmişten bugüne kadar bozulmadan kendini koruyarak gelmiş olan tezhip sanatını genç kuşaklara bir kültür mirası olarak aktarabilmektir.

Tezhip ve Geleneksel Türk Sanatları Sanatçısı